Saç ekiminde PRP kullanımı


PRP(Platelet Rich Plazma) doku iyileşmesindeki rolüyle bir çok Tıp dalında tedavilerdeki yerini almıştır. Özellikle yaralanmalarda ve spor sakatlıklarında dokuyu normalden 2 kat hızla iyileştirmesi dikkat çekmektedir.

Saç ekimi işleminde de 3 önemli alanda bize yardımcı olmakta:

  1. Alınan Saç köklerinin uzun süre canlı kalması ve zarar görmemesi
  2. Yerleştirilen saç follüküllerinin daha hızlı iyileşerek daha az kayıp yaşanmasını sağlamak
  3. Bölgedeki ince ve cansız saç follikülerini stimüle ederek canlandırmak.

Saç ekiminde uzun yıllardır çözülemeyen en önemli problem ekilmek üzere çıkarılan saç köklerinin canlılığını yitirmeden ve zedelenmeden tekrar ekilmesidir.PRP kullanımının en önemli avantajı özellikle saç köklerinin uzun süre nemli kalmasını sağlamak,oksijenlenme ve asit alkali değişiminden en az şekilde etkilenerek,en az hasarla ekildiği yerde hızlıca dolaşımından beslenmesini sağlamaktır.

PRP içerdiği 9 ana büyüme faktörü ile hem dış ortamda saç kökünün sağlam kalmasını sağlamakta hem de ekildiği yerde içerdiği yeni mikrodamar oluşturcu büyüme hormonuyla kısa sürede saç köklerinin oksijen ve besin alımını sağlamaktadır.

Ayrıca ekim yapılan bölge seyrek ve cansız saçlar mevcutsa bu saçların da canlanmasına ve uzumasına PRP oldukça yardım etmektedir.
Bunun yanı sıra PRP sizin kendi kanınızdan elde edildiği için herhangi bir yan etkisi yoktur ve alerji yada herhangi bir reaksiyona neden olmaz.
Bu nedenle yüksek güvenlikle ve rahatlıkla herkeste kullanılabilmektedir.

Merkezi Amerika'da bulunan Uluslar arası Saç Ekimi Cerrahları Birliği (www.ishrs.org) yayınladığı bilimsel çalışma ile üyesi olan doktorlara Saç ekim işlemi esnasında PRP'nin kullanılacağını açıklamıştır.