Saç Ekimi Sonrası


Saç ekimi sonrası ikinci gün saçlarınızı yıkamaya başlayabilirsiniz ancak çok dikkatli olmalısınız. 15 gün boyunca çok dikkatli ve özel bir yıkama yapmanız gerekir. 15 gün sonrasında saçlar tamamen iyileşmiş olur ve özel bir bakım gerektirmez.
 
Saç ekiminde ilk 48 saat önemlidir. Ekilen saç kökleri henüz saç dokusuna tutunmadığı sadece kan pıhtısı ile sabitlendiği için ekilen saçları darbelerden ve sürtünmelerden korumak zorundasınız. İlk üç gün ani hareketlerden kaçınmalı, başınızı öne eğmemelisiniz ve yüzüstü yatmamalısınız. Bu hareketler alın, göz ve yüz bölgesinde saç ekimi esnasında kullanılan serum sebebiyle şişme sebep olabilir.
 
Saç ekimi işlemi gerçekleştirildikten 2 gün sonra ekilen saçların ilk yıkama işlemi gerçekleştirilir. Yıkama işlemi uygulamayı yapan merkezde veya uygulama yapılan kişi tarafından gerçekleştirilir.
 
Saç yıkama işleminin amacı saç kökleri alınırken ve yeni saç kanalları açılırken oluşan kan pıhtılarının dökülmesini sağlamaktır. Yıkama 24-48 ssat sonra başlar ve kabuklanmalar tamamen dökülünceye kadar (yaklaşık 7-10 gün) devam eder. Yıkama işlemi günde bir defa uygulanır. Eğer 1 hafta sonrasında kabuklar tamamen dökülmediyse yıkama işlemi sabah ve akşam olarak 2 defa yapılabilir.
 
Eğer kabuklar (kan pıhtıları) 10 gün sonrasında tamamen dökülmediyse saç ekimi yapan uzmanla irtibata geçiniz, yıkamanın 3-4. gününde hafifçe ovalayarak yıkamanız kabukların dökülmesinde faydalı olacaktır. Kabukları koparmaya çalışmayın bu ekilen saç köklerini kaybetmenize yol açabilir.
 
Saç ekiminden sonra 1 ay boyunca denizden, hamamdan, saunadan, direkt güneş ışığından ve ağır spordan uzak durmanız donör alanı enfeksiyona karşı korur ve ekilen saçlarınızın daha sağlıklı çıkmasını sağlar.